Epidauros

25. dubna 2009 v 21:22 |  *Města a stavby*
Epidauros bylo město v antickém Řecku, soustředil se zde kult boha lékařství Asklépia.

Více než stará Asklépiova svatyně vás ale zřejmě okouzlí nádherný amfiteátr (řecké divadlo :))

Je jednou z nejlépe dochovaných starořeckých staveb a má vynikající akustiku a proto je zvuk zprostředka hlediště slyšet i v těch nejvyšších řadách.

Amfiteátr byl postaven z bílého vápence pro 14 000 diváků a je dosud ve skvělém stavu. Každé čtyři roky se tady konaly divadelní a sportovní hry, které byly součástí oslav kultu Asklépia. Sportovní části her sloužil zdejší stadion. Hry zvané Asklépiady byly trochu ve stínu slavnějších Olympijských a Delfských her.
Již od mykénských dob, 2 000 př.n.l., bylo zde místo uctívání kultů souvisejících s léčitelstvím. Zhruba od 4. století př.n.l. byl již Epidauros posvátným okrskem Asklépia a toto místo bylo považováno za jeho rodiště. Podle báje byl Asklépion synem boha Apollóna a královny Korónidy. Vychovával ho Kentaur Cheirón na hoře Pilio, který chlapce zasvětil do tajemství lékařství. Asklépion byl široce uctíván v celém starořeckém světě a měl po celé zemi mnoho chrámu. Tím nevýznamnějším byl však právě tento v Epidauru.

Chrám měl kdysi dveře ze vzácných dřevin a slonoviny, pobité zlatými hřeby. Uvnitř se nacházela Asklépiova socha ze zlata a slonoviny. Z chrámu zůstaly jen základy, stejně jako dvoupatrové ubytovny pro poutníky, která měla asi 160 místností. Další stavbou je kruhový tholos, jehož účel není znám, ale jeho výstavba byla nákladnější než stavba samotného chrámu. Vnější okruh tvořilo 24 dórských sloupů a vnitřní 14 korintských. Pravděpodobně šlo o obětiště. Svatyně byla zničena vpádem Gótů roku 267 n.l. a k jejímu definitivnímu uzavření došlo za císaře Theodisia II. v rámci ničení starých kultů během nástupu křesťanství.


A pár foteček, kterým vděčím mé kamarádce Týnce .) - www.jsemtynka.blog.cz 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jsemtynka jsemtynka | Web | 26. dubna 2009 v 18:50 | Reagovat

Deni, chtělas dát vědět...u mě je bleskovka

2 jsemtynka jsemtynka | Web | 27. dubna 2009 v 22:22 | Reagovat

Diplííík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama